Ladowanie
Środa, 08 Stycznia 2025, Artura, Rajmunda, Seweryny
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   
.
Projekty Unijne Wodociągów > Projekt 2004/PL/16/C/PE/009 > Promocja > Projekt w mediach > Kielecki sukces - artykuł w "Wodociągi i Kanalizacja" 12/2008

Projekty Unijne Wodociągów

Kielecki sukces - artykuł w "Wodociągi i Kanalizacja" 12/2008

Do niedawna tylko Bydgoszcz kojarzyła się z międzynarodowymi targami maszyn i urządzeń dla wodociągów i kanalizacji. Dziś jest inaczej. W październiku na mapie branży wodociągowo-kanalizacyjnej pojawiło się jeszcze jedno znaczące miejsce – Kielce.<-xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

To właśnie stolica województwa świętokrzyskiego w dniach od 15 do 17 października br. była gospodarzem Międzynarodowych Targów „Infrastruktura wodno-ściekowa” (TIWS), zorganizowanych przez Targi Kielce i Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich. W pawilonie o powierzchni ok. 1400 m2 swoje produkty prezentowało ponad 80 firm, z czego dziesięć przyjechało do Kielc z zagranicy, m.in. z Niemiec, Szwecji, Czech, USA, Wielkiej Brytanii oraz z Holandii. Trzydniową imprezę odwiedziło blisko tysiąc trzystu reprezentantów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, osób zajmujących się infrastrukturą z zakresu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, a także przedstawicieli firm i instytucji branżowych.

Dla głodnych wiedzy

Dla wszystkich tych, którzy przychodząc na targi, chcą nie tylko poznać nowe produkty i rozwiązania oraz nawiązać cenne kontakty biznesowe, ale również wzbogacić swoją wiedzę, Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich zorganizowało trzydniową konferencję pn. „Aktualna problematyka techniczno-prawna przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych”. Podczas cyklu spotkań można było dowiedzieć się m.in., w jaki sposób pozyskać środki unijne z Funduszu Spójności na inwestycje komunalne w gospodarce wodno-ściekowej, jakie są najczęstsze problemy związane z bilansowaniem zużycia wody, a także na czym polega bakteriologiczna stabilność wody w systemach wodociągowych. Ponadto zostały poruszone najbardziej nurtujące problemy natury prawnej, z jakimi borykają się „wodociągowcy”. Podczas spotkania m.in. porównano zakres stosowania art. 49 kodeksu cywilnego z art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Omówiono również dotychczasowe doświadczenia odnośnie taryfikacji cen i stawek opłat za wodę i ścieki, a także poruszono kwestię wydawania technicznych warunków przyłączenia, zawierających obowiązek budowy i rozbudowy urządzeń wod-kan w świetle projektu zmiany ustawy o zbiorowym....

Ciekawym pomysłem Forum Dyskusyjnego Wodociągów Polskich były trwające trzy dni indywidualne konsultacje dla przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan oraz firm i instytucji branżowych.

Pierwszego dnia targów odbyła się również konferencja pn. „Doświadczenia we wdrażaniu projektów Funduszu Spójności w perspektywie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla lat 2007-2013”, zorganizowana przez Wodociągi Kieleckie. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, o czym świadczy udział ok. 200. osób. Doświadczenia związane z realizacją projektów unijnych zaprezentowali m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prezes Zarządu – Jan Rączka oraz dyrektor Departamentu Ochrony Wód – Maria Ptaszyńska-Wołoczkowicz. Z perspektywy beneficjenta na temat realizacji projektu Funduszu Spójności pn. „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków „Sitkówki” dla miasta Kielce” i planowanej inwestycji w ramach POIiŚ mówiła kierownik Zespołu Prawno-Administracyjnego Wodociągów Kieleckich – Milena Gładyszowska-Dawid. Konferencja była dobrą okazją do podsumowania unijnych inwestycji środowiskowych w Polsce w latach 2004-2006 i wykorzystania nabytej wiedzy w nowym okresie programowania.

Ponadto Wodociągi Kieleckie w ramach dnia otwartego zachęcały uczestników imprezy targowej do odwiedzenia siedziby spółki oraz obiektów, takich jak: ujęcie wody „Zagnańsk” oraz oczyszczalni ścieków „Sitkówka”. Z zaproszenia skorzystało ponad 60 osób.

Dla kogo medal-

Drugi dzień Targów zakończył się uroczystą galą w Hotelu Kongresowym, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia przyznane wystawcom. Jednak zanim firmy zostały uhonorowane, zebrani goście mogli podziwiać występ Kieleckiego Teatru Tańca w spektaklu „Niemen”.

W konkursie na najlepszy produkt przyznano cztery medale i dwa wyróżnienia. Jeden z medali otrzymała firma Mikrosil Polska z Radomia za chalcedonitowy piasek i grys filtracyjny. Chalcedonit został doceniony jako materiał naturalny wykorzystywany przede wszystkim w procesach uzdatnia wody. Kolejny laur przypadł firmie Meva-Pol za przenośnik odwadniająco-rozdrabniający MEVA CPS. Jest to urządzenie zapewniające odwodnienie skratek ściekowych do stanu powyżej 50% s.m., ze skutecznym wypłukaniem i rozdrobnieniem masy organicznej. Prote-Technologie dla Środowiska z Poznania otrzymało medal za system biomonitoringu SYMBIO. Jest to system wczesnego ostrzegania przed skażeniami wód ujmowanych, gwarantujący, iż woda poddawana procesowi uzdatniania jest bezpieczna dla zdrowia. Czwartą nagrodę przyznano firmie Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne z Warszawy za suszarnię taśmową BDS. Charakteryzuje się ona produkcją bezpyłowego granulatu, elastycznością oraz w pełni automatyczną pracą. Z kolei wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt otrzymało Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Unitex z Gdańska za proekologiczną technologię usuwania związków żelaza, manganu i amonowych z wody przeznaczonej do spożycia oraz firma Marley Polska z Warszawy za FRIALOC – armaturę odcinającą z PE.

Ponadto podczas gali wyróżniono również najciekawsze ekspozycje targowe. W tej kategorii Medal Targów Kielce przyznano firmie Hydro-Vacuum z Grudziądza, natomiast wyróżnienie otrzymały cztery firmy: Corol z Kobylnicy, Apator z Torunia, Boerger Polska z Gliwic oraz Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne z Warszawy.



Źródło sukcesu

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów „Infrastruktura wodno-ściekowa” przeszła już do historii. Na kielecki sukces złożyło się wiele czynników, m.in. duże zaangażowanie organizatorów, dobra infrastruktura techniczna i lokalizacja targów, ciekawa tematyka konferencji, a także liczba wystawców i zwiedzających, która jak na debiut jest naprawdę dobrym wynikiem.

Targi są niepowtarzalną okazją do zapoznania się z nowinkami technicznymi w branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz dobrym momentem do nawiązania nowych kontaktów i znajomości. Miejmy nadzieję, że TIWS na stałe wpisze się w kalendarz imprez branżowych. Należy pamiętać, że im więcej wydarzeń tego typu, tym lepiej dla przedsiębiorstw, firm i instytucji zajmujących się tą tematyką. Konkurencja przecież nie tylko podnosi jakość usług, ale również daje klientom możliwość wyboru. I to właśnie oni sami zadecydują, gdzie wybiorą się w przyszłym roku. Organizatorzy zapowiedzieli, że kolejna edycja TIWS odbędzie się w dniach od 6 do 8 października 2009 r.

Małgorzata Masłowska-Bandosz