Ladowanie
Środa, 24 Kwietnia 2024, Bony, Horacji, Jerzego
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   
.
Projekty Unijne Wodociągów > Projekt 2004/PL/16/C/PE/009 > Kalendarium Projektu > Ścieki płyną już nowym ciągiem technologicznym! Relacja z Placu Budowy.

Projekty Unijne Wodociągów

Ścieki płyną już nowym ciągiem technologicznym! Relacja z Placu Budowy.

INWESTYCJA PRIORYTETOWA DLA REGIONU

Projekt Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków ‘Sitkówka’ dla miasta Kielce to największe przedsięwzięcie środowiskowe w regionie świętokrzyskim, dotowane ze środków unijnych. Jego realizacja ma mieć znaczący wpływ na stan środowiska, a w szczególności na ochronę wód powierzchniowych i podziemnych region u. Oczyszczalnia obejmuje swoim zasięgiem miasto Kielce, gminę Sitkówka-Nowiny oraz część gminy Masłów i działa nieprzerwanie od 1974r.

 

W PRZEDEDNIU PRÓB GENERALNYCH

 

Rozpoczynające się właśnie rozruchy technologiczne na Oczyszczalni Ścieków ‘Sitkówka’ będą generalną próbą dla modernizowanego i rozbudowywanego z udziałem środków Funduszu Spójności obiektu. Podpisany w maju 2008r. kontrakt na roboty budowlane, wchodzi tym samym w okres uzyskiwania nowych efektów technologicznych, a przede wszystkim ekologicznych, zapisanych w Decyzji Komisji Europejskiej.

 

ŚCIEKI PŁYNĄ JUŻ NOWĄ LINIĄ TECHNOLOGICZNĄ

    

Po przełączeniu ścieki są już oczyszczane przez wybudowane w przeciągu roku dwie gigantyczne komory reaktora biologicznego, następnie przez dwa kołowe osadniki wtórne; funkcjonują też pozostałe urządzenia i obiekty całkowicie nowej linii ściekowej (komora rozdziału, koryta, instalacje napowietrzające). Sąsiadujące z gigantycznym bioreaktorem ich poprzedniki – funkcjonujące nieprzerwanie od lat  70-tych obiekty oczyszczalni, mogą zostać teraz wyłączone. Część z nich zostanie zlikwidowanych, inne Wykonawca zdecydował się poddać modernizacji (m.in. cztery stare osadniki wtórne).

 

FINALNY 2010 ROK

 

Kończą się właśnie montaże urządzeń i instalacji w pozostałych obiektach technologicznych. Przykładem jest Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, będąca jednym z zaledwie kilku tego typu obiektów w Polsce, wykorzystujących najnowocześniejszą i przyjazną dla środowiska technologię światową i pozwalająca na dobre uporządkować gospodarkę osadową oczyszczalni. Już niebawem zostanie przekazany do zasiedlenia nowy budynek administracyjny. Stąd właśnie będzie prowadzony monitoring i zarządzanie pracą całej oczyszczalni. Przeniesie się do niego również mocno rozbudowane i doposażone wodociągowe laboratorium wodno – ściekowe.

W najbliższych miesiącach oddawane będą do eksploatacji kolejne obiekty, składające się na nowoczesny kształt nowej, spełniającej wymogi unijne oczyszczalni.

2010-07-01